Dawne granice
Granice państwowe zawsze mnie fascynowały, a na terenach dzisiejszej Polski zmieniały się dosyć często i jak sie dobrze poszuka to można nadal zauważyć ich ślady. Terytorium dzisiejszej Polski obejmuje tereny dawniej (na różnych etapach i czasami na całe szczęście dosyć krótko) należące do sporej liczby różnych organizamów państwowych, ale najwięcej pozostałości w terenie jest po dawnych granicach zaborów, oraz po granicach II RP z Niemcami, podczas gdy np. po granicy III Rzeszy i ZSRR z lat 1939-1941 w zasadzie śladów żadnych nie ma.
Znalazłem w sieci ciekawe tracki gpx odwzorowujące niektóre dawne granice na współczesnej mapie. Nie są one idealnie dokładne, ale dosyć dobrze pokazują przebieg dawnych granic na ziemiach polskich. Ot, ciekawostka, ale jeśli zdarza mi się w trakcie podróży przecinać dawne linie graniczne to staram się szukać ich śladów w terenie. Nie zostało ich wiele, ale jak się uważnie popatrzy to można je często i dzisiaj dostrzec, choć zwykle łatwiej jest to zrobić przy pomocy mapy satelitarnej niż z poziomu gruntu.
Weźmy takie granice zaborów. Przestały istnieć w trakcie lub zaraz po zakończeniu I Wojny Światowej, czyli przynajmniej 95 lat temu, a nadal można dostrzec ich ślady w np. w postaci innego układu pól uprawnych czy leśnych przecinek, którymi szły drogi graniczne. Pomijam przy tym tak oczywiste rzeczy jak widoczne do dzisiaj różnice pomiędzy dawnymi zaborami w gęstości sieci kolejowej, choć te powoli zanikają aczkolwiek poprzez redukcję linii, a nie ich budowę 😉
Przed 1914 (Granice zaborów czyli rozbiorowe)
Przed 1939 (Granice II RP)
Zdjęcia z granicy Polsko Sowieckiej – Kołosowo