Pocztówka Witkacego

Rzecz w zasadzie całkowicie spoza obszaru moich zainteresowań bo pocztówek nie zbieram, ale ta konkretna kiedyś przypadkowo wpadła mi w oko, choć w sumie nie jest to jakieś szczególne dzieło sztuki graficznej i przedstawia zimową panoramę Tatr.

Druga strona jest jednak znacznie ciekawsza bo okazuje się, że ową pocztówkę napisał własnoręcznie sam Mistrz Witkacy (Stanisław Ignacy Witkiewicz),  a była skierowana do jego przyjaciela, Jana Leszczyńskiego, mieszkającego we dworku w Tarnowcu w okolicach Jasła.

Data nadania zgadza się z datami pobytu Witkacego w Zakopanem, adresatem jest jego dobry przyjaciel, a sam charakter pisma, sygnatura i typowe dla Witkacego oznaczenia stanu ducha, tak dobrze znane z jego dzieł, nie pozostawiają żadnych wątpliwości.

Nabytek kompletnie przypadkowy – wygrzebałem to swego czasu w pudle ze starymi pocztówkami u handlarza, który sprzedawał różne “starocie” w podziemnym przejściu karakowskiego dworca kolejowego. Przed remonetm i budową galerii handlowej funkcjonował tam regularny bazar, gdzie oferowano głównie książki. A ja lubie grzebać w starych papierzyskach 🙂Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *