Papiery

Nieco informacji o moim pierwszym hobby (drugie to podróże, a trzecie to motocykl), czyli kolekcjonowaniu starych papierów wartościowych, które zbieram od wielu lat.

Po angielsku określane jest terminem “scripophily”, ale w języku polskim nie ma dobrego określenia na to czym się pasjonuję, zatem pozostańmy przy zbieraniu starych papierów wartościowych. Przy czym niekoniecznie muszą być bardzo stare, ale zdecydowaniu muszą być “papierowe”.

Interesuje mnie wszystko co wiąże się z historią rynków kapitałowych, a zatem nie tylko typowe papiery wartościowe, ale też różnego rodzaju dokumenty bankowe (takie jak np. akredytywy czy dowody depozytowe), oraz wszelka merytoryczna literatura związana z  tym tematem, taka jak roczniki giełdowe, raporty roczne spółek akcyjnych, publikacje statystyczne, czasopisma o tematyce finansowej etc…). A “merytoryczna” napisałem celowo, bo np. książki z obrazkami, na których pokazywane są stare papiery wartościowe, ale które nie zawierają żadnych rzeczowych informacji, kompletnie mnie nie interesują.

Zbieram papiery polskie oraz obligacje zagraniczne, ale tylko rządowe. Czasami jednak zdarza mi się włożyć do zbioru jakiś inny dokument jeśli uznam go za interesujący. Nie będę jednak ukrywał, że papiery procentowe interesują mnie znacznie bardziej niż dywidendowe – dlatego zdecydowana większość informacji na tych stronach będzie dotyczyła różnego rodzaju obligacji, listów zastawnych etc. choć pewnie z czasem dodam coś i na temat akcji.

Jeśli ktoś jest zainteresowany tym tematem to zapraszam dalej 🙂

Uwaga:

 1. Każda pozycja jest zilustrowana, oczywiście jeśli kiedykolwiek miałem dostęp do dokumentu, który mogłem (sam !) zeskanować. Żaden ze skanów nie jest “pożyczany”.
 2. Nawet jeśli w danej grupie dostępny jest więcej niż jeden dokument, to w opisie jest zawsze tylko jedna ilustracja przykładowa – klikając na nią zostaniecie przeniesieni do galerii wszystkich dokumentów związanych z danym emitentem.
 3. Często do opisu dołączone są dodatkowe dokumenty (lub linki do nich) takie jak np. akty prawne związane z danym emitentem i/lub emisją.
 4. Całość jest systematycznie rozbudowywana i uzupełniana.

 1. Polska pod zaborami
 2. Obligacje II RP 1918-1939
 3. Obligacje PRL 1944-1989
 4. Generalne Gubernatorstwo
 5. Bank Polski SA
 6. Wolne Miasto Gdańsk
 7. Bank Gospodarstwa Krajowego
 8. Państwowy Bank Rolny
 9. Banki Hipoteczne
 10. Towarzystwa Kredytowe
 11. Miasta i samorządy
 12. Obligacje zagraniczne
 13. Spółki akcyjne
 14. Pieniądz do 1939
 15. Pieniądz po 1939
 16. Najczęściej zadawane pytania
 17. Powiązane wpisy
 18. “Papierowe” linki
 19. Literatura tematu