Austro-Węgry

Austro-Wegry były regionalną potęgą z bardzo aktywnymi rynkami finansowymi, szczególnie w Wiedniu, Budapeszcie i Pradze, aczkolwiek i na terenach rdzennie polskich działo się w tym temacie sporo.

Informacje o systemie pieniężnym Austro-Węgier znajdują się w artykule o historii pieniądza na ziemiach polskich.

Wszystkie tu prezentowane emisje państwowe obiegały także w Galicji, zobowiązania związane z częścią z nich Polska przejęła po odzyskaniu w 1918 roku niepodległości, a ostatnią ratę w ramach rozliczen naszego udziału w długu Monarchii zdaje się, że zapłacił Gomułka w 1968 roku, zatem papiery te są bardzo ściśle z Polską związane i to dużo bardziej niż papiery rosyjskie czy niemieckie, bo w tamtych przypadkach żadne zobowiązania z tytułu długu rządu centralnego nie zostały przez Polskę przejęte, a tutaj było inaczej. Zatem związek z Polską jest nie tylko terytorialny, ale i ekonomiczny oraz można rzecz “kulturowy” – na zdecydowanej większości jest nawet tekst po polsku (obok innych języków urzędowych), bo wprawdzie to zaborca, ale z 3, ten akurat okazał się najbardziej liberalny, żeby nie powiedzieć wręcz demokratyczny.

200 koron, pierwsza 5.5% pożyczka wojenna z 1914200 koron, pierwsza 5.5% pożyczka wojenna z 1914 roku

Z konwersją obligacji austro-węgierskich (państowywch i kolejowych) ma związek kilka emisji polskich polskich obligacji  – bezpośrednio tym celom służyły szczególnie te trzy emisje:

i tam też można się zapoznać ze szczegółowymi przepisami dotyczącymi zasad konwersji. Przelicznik nie przekraczał 30 złotych za 100 koron, ale zwykle było to znacznie mniej (w zależności od emisji).

Kwestie rozliczeń z tytułu przejętych długów regulowały stosowne przepisy i traktaty:

(1) Lemberg-Czernowitz-Jassy Eisenbahn, LCJE

← Obligacje zagraniczne